Google Adsense Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kayıt Oluruz?

Google Adsense Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kayıt Oluruz?

 

Bin bir emekle meydana getirdiğimiz, türlü uğraşlarla içerik girip yayında kalabilmesi adına barınma ve sair ücretler ödediğimiz web sitenizden para kazanmak, bu işle uğraşanların en çok istediği şeylerden biridir. Web sitenizi bir kazanç makinesine dönüştürebilecek olan Google Adsense sistemi ile ilgili önemli bilgileri yazımızda bulacaksınız.

 

Google Adsense Nedir?

Her ne kadar pek çok kişi hobi uğraşı gibi görse de emeklerimizle ayakta duran web sitelerimizin gelir kaynağı işlevi görmesi en arzu edilesi durumdur. Bu noktada internet yayıncılığının yegane gelir kaynağının reklam olduğunun altını çizmekte fayda var. Bu sebeple web sitemizin belli alanlarına belli boyutlarda banner dediğimiz görseller koyarak bu alana reklam verilebileceğini duyururuz ama istisnalar hariç genelde pek işe yaramaz. (Küçük-orta ölçekli web siteleri kastediyorum.) Nitekim reklam verenler tekil bir web sitesine reklam yatırımı yapmaktansa reklam ağlarına ücret ödeyerek birden çok web portalında ürün ve hizmetlerinin reklamlarını yaptırırlar.

Google’da bu noktada bir reklam ağı (başka bir ifade ile reklam tüccarı) olarak karşımıza çıkmaktadır. Reklam verenler Google’ın Adwords adını verdiği sisteme bütçeler yükleyerek kampanya başlatırlar. Google, “Adsense” adını verdiği web site ağına reklam verenlerden aldığı reklam içeriklerini dağıtır. Web site sahipleri de aldığı ziyaretçi ve tıklanma sayısı ile doğru orantılı gelir elde ederek kazanca ortak olur.
Belli bir alana odaklanmış web sitelerin Adsense yoluyla oldukça yüklü kazançlar elde ettiğini çeşitli kaynaklardan görmekteyiz.

Google Adsense’ye Nasıl Kayıt Oluruz?

Bununla ilgili binlerce web site abartısız on binlerce içerik üretmiştir belki. Bizler bu yazımızda bu işin stratejisinin detaylarına inersek eminim ki bu yazı bir romanı andıracak kadar uzayabilir! Bu nedenle işin stratejisinden çok aşamalarını sizlerle paylaşmak niyetindeyim.

 

2. Blogger Yoluyla Adsense Kayıt Olma

Google’ın popüler ücretsiz blog servisi Blogger’ı kullanıyorsanız blogunuzu kazanca dönüştürebilirsiniz.Blogger panelinizden Kazançlar sekmesine tıklayarak başvuru yapabiliyosunuz. Blogunuz henüz Adsense kriterlerini karşılamıyorsa aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken beklemek ve içerik eklemeye devam etmek.
Reklam kodlarınızın blogger blogunuz dışında başka bir sitede aktif olamayacağını ve blogger dışındaki web siteleriniz için hesap yükseltmesi gerektiğinin önemle altını çiziyorum.

3. Web Site URL’nizi Kullanarak Adsense Kayıt Olma

Özgün içeriği bulunan ve belirli bir güncelleme sıklığına sahip olan web sitenizin url’sini girerek (www.siteismi.xyz şeklinde) Adsense başvuru yapabilirsiniz. Başvuru ekranındaki ilgili adımlarını tamamladıktan sonra karşınıza bir kod çıkacak. Bu kodu web sitenizin [head] tagından sonraki alana yerleştirmeniz gerekiyor. 3 gün içinde Google Adsense uzmanları inceleme yapacak (bu süre bazen çok uzayabiliyor) ve tarafınıza mail yoluyla geri dönüş yapılacaktır.