Geforce Now, Nvidia’nın oyunları kendi serverları üzerinden size yayınlaması dolayısıyla oyun oynamanızı sağlayan bir platform. Siz istediğiniz istediğiniz oyunu Geforce Now üzerinden seçip oynaya basıyorsunuz, Nvidia kendi donanımları üzerinden oyunu size ”stream” ediyor. Böylelikle oyunu bilgisayarınıza yük etmeden, istediğiniz grafiklerde yüksek FPS değerleri ile oynayabiliyorsunuz.

Ücretsiz ve ücretli olarak iki paketi bulunan Geforce Now’ın ücretsiz seçeneğini seçtiğinizde, 1080p 60FPS standartında oyunlarınızı oynayabiliyorsunuz ancak server oyunu saatte bir kapatıyor. Bu yüzden her saatte bir oyunu tekrar açmanız gerekmekte. Founders adlı paketi satın aldığınızda ise RTX destekli bir şekilde, istediğiniz oyunu saatlerce oynayabiliyorsunuz.

Nasıl Satın Alabilirim?

Geforce Now için, satın alma zorunluluğu bulunmamakta. Ücretsiz sürümüne sahipseniz RTX’li oyunlarda RTX teknolojisinden yararlanamayacak ve bir girişte en fazla 1 saat bu hizmetten yararlanabileceksiniz. Tekrardan girmek isterseniz, tekrar server sırasına girip hesabınıza ve oyuna giriş yapmanız gerekecek.

Founders adlı ücretli paketi satın alırsanız, server beklerken öncelikli olacaksınız. Bunun yanısıra -şimdilik- 6 saatlik parçalar halinde oyunun tadını çıkarabilecek ve RTX teknolojili oyunlarda RTX teknolojisinden faydalanabileceksiniz. Dilerseniz buraya tıklayarak aylık 5.49 Euro’ya Founders paketini satın alabilirsiniz.

Geforce Now Nasıl Kurulur?

İlk olarak buraya tıklayarak Geforce Now’ın resmi sitesine buraya tıklayarak giriş yapmanız gerekiyor.

Ardından sahip olduğunuz platforma göre, yazılımı indirin.

İndirmiş olduğunuz uygulamaya tıklayın. Karşınıza böyle bir ekran çıkacak ve kendiliğinden programı kuracak.

Şartları ”Agree and Continue” butonuna tıklayarak kabul edin.

Uygulamaya diler Nvidia hesabınız ile diler iseniz Facebook veya Google üzerinden giriş yapın. Sıra Geforce Now’ı internetimizin performansına göre ayarlamakta.

Hangi Ayarlar Daha iyidir?


Sağ üstten ayarlara tıkladığınız zaman, karşınıza böyle bir ekran çıkacak. Bu ekranda karşınıza çıkan ”Server Location” kısmından ”EU Central 3” server’ını seçin. Deneyimlerime ve gelen yorumlara göre gecikmenin en düşük olduğu server bu.

Ardından ”Streaming Quality” kısmından kendi internetinize göre ayar yapmanız gerekiyor. Öncelikle diğer ayarlara bir göz atalım.

  • Balanced, 1080p 60 FPS kalitede bir yayın sunuyor bitrate ise otomatik. Ortalama olarak saatlik harcadığı internet ise 10GB.
  • Data Saver, 720p 60 FPS kalitede 12 Mbps bitrate ile yayın sunuyor. Ortalama olarak saatlik harcadığı internet ise 4GB.
  • Competetive seçeneği rekabetçi oyunlar oynuyorsanız seçmeniz gereken seçenek. 720p görüntü kalitesi ve 120 FPS sunan bu seçenekte diğerlerinin aksine VSync kapalı ve saatte 6GB internet harcıyor.

Bunların haricinde bir de ”Custom” adlı özelleştirebileceğiniz bir seçenek var. Buradan kendi çözünürlüğünüze göre görüntü kalitesini seçtikten sonra, yapmanız gereken bir adım var. İnternetinizin kaç Mbps olduğuna bakmak. Bunun için SpeedTest adlı siteye girin ve kaç Mbps download’a sahip olduğunuza bakın. Örneğin benim internetim 47 Mbps.

Yüksek sayılabilecek gecikmeden kaynaklı olarak mouse’u sağa sola çevirdiğiniz zaman yaşanan gecikmeye alışmanız gerekiyor.  Son olarak grafikleri en yükseğe alıyoruz ve oyunun tadını çıkarıyoruz.

GeForce Now Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Oyun Oynanır?