Google, Android 12’nin ilk geliştirici önizlemesini başlattı

Google’ın Android 11’in ilk geliştirici önizlemesini duyurmasından nerdeyse tam bir yıl sonra, şirket bugün Android 12’nin ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Google, ekipler ve şirketin ortakları bir süre boyunca çalışmaya alıştıkları için, Android 11’in kullanıma sunulmasını biraz erteledi. Salgın, ancak görünen o ki bu, Android 12’yi programda tutmasını engellemedi. Erken bir geliştirici önizlemesinden bekleyeceğiniz gibi, burada bulunan değişikliklerin çoğu kaputun altında ve bunu denemek isteyen cesur geliştirici olmayanlar için henüz kablosuz güncelleme yok.

Şimdiye kadarki sürümün ön plana çıkan fonksiyonları arasında – Google’ın önizleme döngüsü boyunca kullanıcıya yönelik daha fazla değişiklik ve kullanıcı arayüzü güncellemesi ekleme eğiliminde olduğuna dikkat etmek önemlidir – medyayı AV1 görüntü şekli gibi daha yüksek nitelikli biçimlere daha hızlı dönüştürme becerisi ve daha duyarlı bildirimler ve artık platformda bireysel değişiklikleri değiştirilebilir hale getiren geliştiriciler için yeni bir özellik, bu şekilde uygulamalarının uyumluluğunu daha kolay test edebilirler. Google ayrıca, Android 11’de olduğu gibi, geliştiricilere işletim sisteminin geliştirme döngüsünde uygulamaya yönelik son değişiklikler olduğunda daha önce bildirimde bulunmak için Android 12’ye bir Platform Kararlılığı kilometre taşı ekleyeceğini vaat ediyor. Geçen yıl, ekip Temmuz ayında ikinci beta sürümünü yayınladığında bu dönüm noktasına ulaştı.

Google Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke, “Her sürümde, temelde gizlilik ve güvenlik ile işletim sistemini daha akıllı, kullanımı daha kolay ve çok daha iyi performans gösteren hale getirmek için çalışmaktayız” diyor. “Android 12’de, kullanıcılar için muhteşem deneyimler oluşturmanızı sağlayacak yeni araçlar sunmak için de çalışmaktayız. Uyumlu medya kod dönüştürme gibi şeylerle başlayarak, uygulamanızın henüz desteklemiyorsanız en yeni video biçimleriyle çalışmasına yardımcı olur ve zengin içeriği uygulamalarınıza kopyalayıp, fotoğraflar ve videolar gibi daha kolay yapıştırın. Ayrıca uygulamalarınızın yanıt vermeye devam etmesini sağlamak amacıyla gizlilik korumaları ekliyor, kullanıcı arayüzünü yeniliyor ve performansı optimize ediyoruz. “

Açıkçası, Android 12’de geliştiricilere yönelik düzinelerce güncelleme var. Bazılarına detaylı olarak bakalım.

Android 12’deki Web Görünümü için Google artık söz gelimi Chrome’dakiyle aynı SameSite çerez davranışını uygulayacak. Geçen yıl, şirket bu değişikliğin kullanıma sunulmasını yavaşlattı ve bu da, sırf çok fazla siteyi kırdığı için reklamverenlerin Chrome’daki sitelerdeki etkinliğinizi izlemesini zorlaştırdı. Şimdi, Chrome’da eksiksiz olarak uygulanmakta olan bu özellik sayesinde, Android ekibi de açıkça öyle hissediyor, diğer uygulamaların da web içeriğini görüntülemek için kullanmış olduğu aynı gizlilik araçlarını Web Görünümü’nde de uygulayabilir.

Kodlama yeteneklerine gelince, Burke, “HEVC donanım kodlayıcılarının mobil cihazlarda yaygınlaşmasıyla, kamera uygulamaları, eski kodeklere göre kalite ve sıkıştırma açısından önemli iyileştirmeler sunan HEVC formatında giderek daha fazla yakalama yapıyor” diyor. Çoğu uygulamanın HEVC’yi desteklemesi gerektiğini, ancak desteklemeyenler için Android 12’nin artık bir dosyayı AVC’ye dönüştürmek için bir hizmet sunduğunu belirtiyor.

Ek olarak, Android 12 artık görüntüler ve GIF benzeri görüntü dizileri için bir kap olarak AV1 Görüntü Dosyası Biçimini de destekliyor. Burke, “Diğer modern görüntü formatları gibi, AVIF de video sıkıştırmadan kare içi kodlanmış içerikten yararlanıyor” diye açıklıyor Burke. “Bu, JPEG gibi daha eski görüntü biçimleriyle karşılaştırıldığında aynı dosya boyutu için görüntü niteliğini büyük oranda artırır.”Ek olarak, Android 12 artık görüntüler ve GIF benzeri görüntü dizileri için bir kap olarak AV1 Görüntü Dosyası Biçimini de destekliyor. Burke, “Diğer modern görüntü formatları gibi, AVIF de video sıkıştırmadan kare içi kodlanmış içerikten yararlanıyor” diye açıklıyor Burke. “Bu, JPEG gibi daha eski görüntü biçimleriyle karşılaştırıldığında aynı dosya boyutu için görüntü niteliğini büyük oranda artırır.”

Her Android sürümünde olduğu gibi, Google da bildirim sistemi ile uğraşmaya devam ediyor. Bu sefer ekip, “onları daha modern, kullanımı daha kolay ve daha işlevsel hale getirmek için” yenilenmiş bir tasarım vaat ediyor. Burke, optimize edilmiş geçişler ve animasyonlar ile uygulamaların bildirimleri özel içerikle dekore etme yeteneğini vurguluyor. Google şimdi ayrıca geliştiricilerin, önceden öneri ettiği gibi, aracı yayın alıcısı ya da hizmeti olmadan kullanıcıları bir bildirimden uygulamaya hemen götüren bir sistem uygulamasını istiyor.Her Android sürümünde olduğu gibi, Google da bildirim sistemi ile uğraşmaya devam ediyor. Bu sefer ekip, “onları daha modern, kullanımı daha kolay ve daha işlevsel hale getirmek için” yenilenmiş bir tasarım vaat ediyor. Burke, optimize edilmiş geçişler ve animasyonlar ile uygulamaların bildirimleri özel içerikle dekore etme yeteneğini vurguluyor. Google şimdi ayrıca geliştiricilerin, önceden öneri ettiği gibi, aracı yayın alıcısı ya da hizmeti olmadan kullanıcıları bir bildirimden uygulamaya hemen götüren bir sistem uygulamasını istiyor.

Android 12 artık 24 kanala kadar çok kanallı ses için çok daha iyi destek sunacak (hiç şüphe yok ki müzik ve diğer ses uygulamaları için bir nimet), uzamsal ses, MPEG-H desteği ve dokunsal bağlı ses efektleri ile beraber sese dayalı titreşim ve frekans (hiç şüphe yok ki oyunlar için bir nimet). Ayrıca gelişmiş hareket gezintisi ve pek çok başka optimizasyon ve işletim sistemi genelinde küçük değişiklikler var.

Google ayrıca, giderek çoğalan sayıda temel Android işletim sistemi özelliklerinin Google Play sistemi güncellenmesine izin veren ve dolayısı ile çoğu donanım üreticisinin yavaş güncelleme döngülerini atlayan Project Mainline’ı ileriye taşımaya devam ediyor. Android 12 ile, Android Runtime modülünü Mainline’a getiriyor ve bu da Google’ın güncellemeleri çekirdek çalışma vaktine ve kitaplıkları cihazlara aktarmasına izin verecek. Burke, “Çalışma zamanı performansını ve doğruluğunu artırabilir, belleği daha verimli bir biçimde yönetebilir ve Kotlin işlemlerini daha hızlı hale getirebiliriz – tüm bunlar tam bir sistem güncellemesi gerektirmeden,” diyor. “Ayrıca mevcut modüllerin işlevselliğini de genişlettik – söz gelimi, güncellenebilir bir modül içinde problemsiz kod dönüştürme özelliğimizi sunuyoruz.”

Android 12’deki tüm değişikliklerin daha detaylı bir listesini burda bulabilirsiniz.

Uygulamalarını Android 12’ye getirmeye başlamak isteyen geliştiriciler, bugün bunu bir cihaz görünüşünü değiştiren bir Pixel cihaza aktararak yapabilirler. Android 12 şimdilik Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / 4a 5G ve Pixel 5’i desteklemektedir. Sistem görünüşünü değiştiren Google’ın Android Stüdyosu’ndaki Android Emulator’da da kullanabilirsiniz.