Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor

İngiltere hükümeti, 5G telekomünikasyon ağında Huawei’nin rolü üstündeki rotayı değiştirmeye hazırlanıyor.Sınırlı bir rol oynayabileceğini kabul ettikten altı ay sonra, bakanlar, önümüzdeki seneden itibaren yeni ekipman kurulmadan Çin şirketini dışlamak için hazır görünüyorlar.

Hareket kısmen Washington’dan gelen baskının bir sonucudur.Bununla beraber, kararın nasıl alınacağının belirlenmesinde kesin zaman dilimi ve kademeli olarak kaldırmanın detayları çok önemli olacaktır.

Ocak ayında, uzun bir gecikme ve zorlu savaşlardan sonra hükümet, Huawei’nin 5G ağının hassas çekirdeğinden uzak tutulacağını ve diğer parçalarının% 35 pazar payıyla sınırlanacağını duyurdu.Ama şimdi bu kararı tekrar gözden geçiriyor.

Bunun temel sebebi, Trump yönetiminin bir İngiliz yetkilinin şirket üstünde “acımasız baskı” kampanyası dediği şeyi sürdürmesidir.

Amerika’li yetkililer, Çin’in şirketi İngiltere’yi “casusluk, çalma ya da saldırı” için bir geçit olarak kullanabileceğini iddia etti – Huawei bunu reddetti ve kurucusu, müşterilerine zarar vermek için herhangi bir şey yapmaktan ziyade şirketi kapatmayı tercih ettiğini söyledi.

Mayıs ayındaki yeni yaptırımlar, Huawei’nin Amerika çip teknolojisine erişimini sınırladı.Bu, İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ni, alternatif fiş kullanmanın, Huawei’nin İngiltere’deki varlığı hakkında sunabileceği güvence düzeyini azaltıp azaltmayacağını anlamak için bir inceleme başlatmaya zorladı.Ancak karar jeopolitik ve iç politika ile alakalı olduğu kadar tekniklerle de ilgili olacak.

Çin‘e yönelik tutumlar son altı ay içinde sertleşti.Coronavirus krizi – ve Pekin‘in bu sorunu ele alma – Çin’e bağımlılık konusunda endişeleri artırdı. Hong Kong üstündeki artan gerilim, Çin‘in daha otoriter olup olmadığı konusundaki endişeleri artırdı.Mart ayında önemli bir Muhafazakar geri tepme isyanı, daha bir çok daha sert bir politika isteyenlerin olduğunu ve aralarındaki aylardaki olaylar tarafından güvenlerinin ve sayılarının körüklendiğini gösterdi.Ancak, Huawei ekipmanını hızlı bir biçimde çıkarmak mecburiyetinde kaldıklarında mobil kapsama alanı kesintilerini uyaran telekom firmalarından ağır lobi yapmış olduğu çalışmalar sırasında, hükümet ne kadar hızlı hareket edeceğini tartışıyor.Huawei kitinin 7 ila 10 yıl arasında çıkarılması için uzun bir süre, eleştirmenleri mutsuz bırakacak, ancak daha az bozulmaya sebep olacaktır.

3 ila 5 sene onları yatıştırır, ancak kimi zaman 4G ve daha eski ekipmanlarla entegre olan mevcut Huawei ekipmanını sökme ihtiyacı sebebiyle daha fazla maliyet uygular.

BT: Huawei’yi 10 seneden daha kısa bir süre içinde terk etmek imkansız
Huawei, 2024 senesine kadar İngiltere dışında olabilir mi?
İngiltere neden Huawei’ye bağlanabilir?
Sonuç olarak telekom ağları 5G’nin piyasaya sürülmesiyle geride kalırsa, hükümetin önümüzdeki senelerde ülke için artan bağlantı vaatlerini yerine getirmesini zorlaştırır.Çin, İngiltere’yi cezalandırmanın bir yolunu arayabilir, kısmen başkalarının yolunu izlemesini önlemek için.Fakat aynı şekilde, eğer yeni politika yeteri kadar sert görünmüyorsa, o zaman eleştirmenler, sonbaharda meclise getirildiğinde daha sıkı bir zaman dilimi için ayaklanmalarına devam edebilirler.Durum ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda bir kez daha devrilmiş bir karar verilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *