Paint.NET, Windows çalıştıran bilgisayarlar için ücretsiz resim ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır . Katmanları, sınırsız geri almayı, özel efektleri ve çok çeşitli kullanışlı ve güçlü araçları destekleyen sezgisel ve yenilikçi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Aktif ve büyüyen bir çevrimiçi topluluk, dostça yardım, öğreticiler ve eklentiler sunar.

Microsoft tarafından rehberlik edilen bir lisans kolej kıdemli tasarım projesi olarak geliştirmeye başladı ve şu anda üzerinde çalışan bazı mezunlar tarafından sürdürülmektedir. Başlangıçta Windows ile birlikte gelen Microsoft Paint yazılımı için ücretsiz bir yedek olarak tasarlanan, güçlü ama basit bir görüntü ve fotoğraf editörü aracına dönüştü.. Adobe® Photoshop®, Corel® Paint Shop Pro®, Microsoft Photo Editor ve GIMP gibi diğer dijital fotoğraf düzenleme yazılım paketleriyle karşılaştırılmıştır .

Özellikler ve Önemli Noktalar

Basit, sezgisel ve yenilikçi kullanıcı arabirimi
Her özellik ve kullanıcı arabirimi öğesi, yardım almadan hemen sezgisel ve hızlı bir şekilde öğrenilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Birden çok görüntüyü kolayca işlemek için Paint.NET sekmeli bir belge arabirimi kullanır.

Performans
Paint.NET’i mevcut en hızlı görüntü düzenleyici haline getirmek için kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. İster güçlü bir Atom CPU’su olan bir netbook’unuz ister 8 hızlı işlem çekirdeği olan bir Çift Intel Xeon iş istasyonunuz olsun, uygulamanın hızlı bir şekilde başlamasını ve her fare tıklamasına yanıt vermesini bekleyebilirsiniz.

Katmanlar
Genellikle yalnızca pahalı veya karmaşık profesyonel yazılımlarda bulunan katmanlar, zengin bir görüntü kompozisyonu deneyiminin temelini oluşturur. Bunları, aynı anda birlikte görüntülendiğinde bir resim oluşturan bir saydamlık yığını yığını olarak düşünebilirsiniz.

Özel Efektler
Görüntülerinizi geliştirmek ve mükemmelleştirmek için birçok özel efekt dahildir. Bulanıklaştırma, keskinleştirme, kırmızı göz giderme, bozulma, gürültü ve kabartma dahil her şey dahildir. Ayrıca perspektif ve eğme eklemeyi çok kolaylaştıran benzersiz 3D Döndürme / Yakınlaştırma efekti de dahildir.

Güçlü araçlar
PaintNET, spline veya Bezier eğrisi çizmek için kullanımı kolay bir eğri aracı da dahil olmak üzere şekil çizmek için basit araçlar içerir. 3.0 için yeni olan Gradient aracı, diğer yazılımlar tarafından sağlanan benzer araçlara göre yenilikçi bir gelişme olarak gösterildi. Seçimler oluşturma ve bunlarla çalışma olanakları güçlü, ancak yine de hızlı bir şekilde alınacak kadar basit.

Sınırsız Tarih
Herkes hata yapar ve herkes fikrini değiştirir. Bunu gerçekleştirmek için bir görüntü üzerinde gerçekleştirdiğiniz her eylem Geçmiş penceresine kaydedilir ve geri alınabilir. Bir işlemi geri aldıktan sonra, tekrar yapabilirsiniz. Geçmişin uzunluğu yalnızca kullanılabilir disk alanı ile sınırlıdır.

Not: Paint.NET ayrıca en son Microsoft’un .NET Framework‘üne de bağlıdır, sistemde yoksa otomatik olarak yüklenir.