İDDİA: Subway Surfers oyunundaki karakter, sprey boya yaparken tren raylarında hayatını kaybeden gerçek bir çocuktan esinle yaratıldı.

Instagram’daki bir gönderide, Subway Surfers isimli oyunun ortaya çıkışını anlatan bir hikaye ortaya atıldı. Paylaşımda, oyundaki karakterin sprey boya yaparken tren raylarında hayatını kaybeden gerçek bir çocuktan esinlenerek tasarlandığı iddia edildi. Gönderideki bir diğer iddia da oyunu, hayatını kaybeden çocuğun babasının tasarladığı idi. Paylaşım 45 binden fazla beğeni aldı.

Ancak iddia yanlış. Oyunu geliştiren firmanın verdiği bilgiler arasında böyle bir hikaye yok. İnternette dolaşan benzer paylaşımların altında da parodi amaçlı üretildiklerini gösteren “uydurma” ibaresi yer alıyor. İnternette sprey boya yaparken tren raylarına düşerek hayatını kaybeden bir çocuk haberine de rastlanmıyor.

Oyun sokak kültüründen ilham almış 

Subway Surfers, 2012 yılında SYBO ve Kiloo isimli iki Danimarkalı oyun şirketi tarafından piyasaya sürüldü. SYBO Games’in yöneticilerinden Mathias Gredal Coskun Nørvig’in oyunun hikayesini anlattığı bir videoya ulaşılabiliyor. 2018 yılındaki bir konferansı gösteren video kaydının birinci dakikasından sonra Nørvig, oyunu tasarlarken etkilendikleri şeyleri sayarken tutku, sokak, animasyon, müzik, sokak sanatları ve kaykay gibi kavramları zikrediyor. Ancak yaşamını yitirmiş bir çocuk hikayesi anlatmıyor.

Subway Surfers oyunu, tren yolunda koşarak altınları toplamaya çalışırken bekçi ve bekçi köpeğinden kaçabilme performansı üzerine kurulu. Hayatını kaybeden çocuk hikayesi, bu oyun senaryosundan türetilmiş olabilir. Nitekim oyunun hikayesi hakkında daha önce de parodi amaçlı benzer ifadeler kullanılmış.

Bu paylaşımların tamamının sonunda içeriğin gerçek değil parodi olduğu net bir biçimde ifade edilmiş.

Sprey boya yaparken ölen bir çocuğa dair bilgi yok 

İnternette yapılan aramalarda, daha önce sprey boya yaparken tren rayları altında kalarak vefat eden bir çocuk bilgisine de ulaşılamadı. Daha önce en azından haberlere yansımış böyle bir vaka bulunmuyor. Arama aynı kilit kelimelerle Danca yapıldığında da bir bilgiye ulaşılamıyor. Dolayısıyla bu çocuğun babası olabilecek bir isme ulaşmak da olası değil.

Belkide bilerek bu haber çıkarıldı oyun tekrar gündeme gelsin diye veya gerçekten böyle bir haber var ama oyun kaldırılmasın diye kanıtlar deliller yok edildi bilemeyiz…