Tesla 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı

Şirket, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapmış olduğu bir dosyada, “nakit gelirimizi daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek için daha fazla esneklik” için bitcoin satın aldığını söyledi.

Tesla ayrıca, “geçerli hukuk kurallarına tabi ve başlangıçta sınırlı olarak” ürünleri karşılığında bitcoin ödemeleri kabul etmeye başlayacağını söyledi. Bu, Tesla’yı bunu yapan ilk büyük otomobil üreticisi yapacak. 1.5 milyar dolarlık bitcoin, ödemeler için kabul etmeye başladığında Tesla’ya kripto para biriminde likidite verecek.

Tesla’nın bitcoin’e geçişi, yatırımdaki nakit parasının önemli bir yüzdesinin yatırımı temsil ediyor. En son dosyalarına göre, şirketin 2020 sonunda elinde 19 milyar dolardan fazla nakit ve nakit benzeri var.

Hareketler, CEO Elon Musk’ın, daha fazla insanı dijital para birimlerini satın almaya teşvik eden olumlu mesajlar yayınlayarak Bitcoin ve dogecoin gibi kripto para birimlerinin fiyatlarını artırdığı için Twitter’daki son davranışları hakkında soru işaretleri uyandırıyor.

İki hafta önce, milyarder Tesla’nın sahip olduğu #bitcoin hashtagini Twitter biyografisine ekledi; bu, kripto para biriminin fiyatını% 20’ye kadar kısaca artırmaya yardımcı olan bir hareket. İki gün sonra, sosyal ağ sohbet sitesi Clubhouse’da şunları söyledi: “Bu noktada, bitcoin’in iyi bir şey olduğunu düşünüyorum ve ben bir bitcoin destekçisiyim.”

Tesla’nın duyurusunu müteakip Pazartesi günü Bitcoin fiyatları yeni zirvelere yükseldi ve en az 44.200 $ ‘a ulaştı. Tesla hisseleri Pazartesi sabahı% 2’den fazla arttı. SEC dosyalamasında Tesla, yatırımcıları bitcoin fiyatının dalgalanması konusunda uyardı.Musk, geçmişte pazar hareket eden tweet’leriyle başını belaya soktu, ancak bunun kripto para birimleri hakkındaki tweetleri için nasıl geçerli olduğu belirsiz. En önemlisi, SEC, 2018’de Musk’ı hisse başına 420 $ ‘dan özele götürme konusundaki tweetleri için Musk’ı dolandırıcılıkla suçladı.

Musk eninde sonunda SEC ile anlaştı ve şirketin yönetim kurulu başkanı rolünden vazgeçmek mecburiyetinde kaldı ve şirketin kendisi için 20 milyon dolarlık bir para cezası üzerine 20 milyon dolar para cezası ödemek mecburiyetinde kaldı.