Tesla’nın Y Modeli 20,500 TL ‘lik fiyat indirimi aldı

Otomobil üreticisinin son modeli şimdi 342,900TL ‘nin hemen altında fiyatlandırılıyor.

Tesla, Tesla‘nın Model Y‘nin satın alma fiyatını 20,500 TL düşürdüğünü, bu sebeple Long Range AWD’nin 342,800 Tl ‘ye mal olacağını bildirdi. Model Y Mart ayında piyasaya çıkmaya başladı ve bu ayın başlarında Tesla, ikinci çeyrekte tüm araçları için beklenenden daha iyi teslimat numaraları bildirdi, bu sebeple fiyat indiriminin sebebi tam olarak belli değil. Ancak, tüm otomobil üreticilerinin ekonomik gerilemenin sıkışmasını hissettikleri bir zamanda satışların artmasına yardımcı olması muhtemeldir.

Tesla Mayıs ayında birkaç araçta fiyatları düşürdü, ancak Model Y bu indirimlere dahil edilmedi. Model S ve Model X‘in temel modelleri ve Performans sürümlerindeki fiyatları 34,291 TL düşürdü ve Model 3‘ün tüm sürümlerindeki fiyatları 13,716 TL azalttı (Çin’de satılan Model 3’ler için fiyatlar biraz farklıydı).

Tesla, 2 Temmuz‘da, koronavirüs pandemisi sebebiyle Kaliforniya’daki Fremont fabrikasının geçici olarak kapatılmasına rağmen Model Y ve Model 3 araçlarının 80.050’sini ve Model S ve Model X araçlarının 10.600’ünü teslim ettiğini söyledi. Bu, ikinci çeyrek için toplamı, Wall Street analistlerinin beklediği 72.000‘den daha iyi olan 90.650 araca teslim etti.

Son birkaç ay içerisinde tüm otomobillerin satışları büyük artış kaydetti. Bloomberg New Energy Finance‘e göre elektrikli araç satışlarının % 18 oranında düşmesi bekleniyor. Edmunds.Com‘a göre, otomobil satışları Mayıs‘tan Haziran‘a kadar hafif bir artış gösterdi – yaklaşık % 3.3 – ancak bir yıl öncesine göre % 30 düştü.

Tesla Pazar günü yorum yapma isteğine hemen cevap vermedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *