Warcraft 3 kullanıcıları klasik RTS’yi nasıl yeniden güçlendiriyor

Warcraft 3: Reforged’in oyuncuları, Ocak 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana belirsizlik içindeler. O dönemde, çok oyunculu düzeltmeler ve özelliklerle ilgili vaatler büyük ölçüde yerine getirilmedi; geliştirici güncellemeleri Ağustos 2020’de durduruldu ve orijinal Reforged ekibi aynı anda dağıldı. Warcraft 3’ün çok oyunculu topluluğunun Reforged’ın olmasını umdukları oyunu alması pek muhtemel görünmüyor.

Klasik RTS’nin sadık oyuncuları, Kasım 2018’de BlizzCon’da vaat edilen versiyonun gerisinde kalan yeniden canlanmayı sevmiyorlardı. Büyük ölçüde iyileştirilmiş sinematik ara sahneler, lansmana kadar sessizce ortadan kaldırılarak yaygın bir tepkiye yol açtı. Ancak Reforged, Blizzard iki istemciyi birleştirdiğinde orijinal oyundaki fonksiyonları geriye dönük olarak kaldırdı. Buna oyuncu profilleri, maç geçmişi, beş çok oyunculu modun tümü için dereceli merdivenler, otomatik turnuvalar, klan desteği ve çevrimdışı oyun dahildir.

Ancak bir grup tutkulu taraftar, hergün binlerce maça ev sahipliği yapan kendi dereceli merdivenlerini oluşturarak RTS oyununun rekabetçi sahnesini yeniden canlandırmayı üstleniyor.

“Reforged piyasaya sürülmeden birkaç hafta önce bir PTR yapısı vardı ve bu, uzun süreli Warcraft 3 oyuncuları için temel çok oyunculu özelliklerin çoğunun lansman sırasında gönderilmeyeceği çok açık hale geldi,” W3Champions (W3C) ekibi bizlere anlatıyor.

16 Mart 2020’de Pad olarak bilinen bir geliştirici, sıralı 1v1 moduyla W3C’nin ilk yinelemesini yayınladı. CepheidUK, “Pad, Warcraft 3 için Warcraft 3 ABC olarak adlandırdığı birkaç şey yarattı” diye açıklıyor. Bu, Reforged profil görüntüleyicisi W3Booster ve “2010’ların başında AB topluluğu arasında çok popüler olan öykünmüş bir Battle.Net sunucusu” olan W3Arena’yı içerir.

W3C ilk çıktığında W3Arena için bir güncelleme gibiydi, ancak temeller daha moderndi. Pad, eski Battle.Net sunucusunu bütünüyle taklit etmek yerine, HTML öğelerini direk olarak Warcraft 3 Reforged UI’ye uygulamanın bir yolunu buldu. “Chromium ile aynı teknoloji ile etkili bir biçimde oluşturuldu. Oradan Blizzard’ın arayüzünü kullanarak kibritler yaratabildi ve sonuç olarak eşleştirme için bir platform oluşturabildi ”diyor CepheidUK.

30 Mayıs’ta serbest bırakılan bir mod ve Pad, 15 Haziran’da kısa bir zaman sonra projeden ayrıldı, ancak bir çekirdek ekibin W3C etrafında kurulması uzun sürmedi. Bunlardan biri, günde 2 kez, bir topluluk yöneticisi olarak getirildi. Bir başka gönüllü Modmoto, internet sitesinin omurgasını oluşturmaktan ve başlatıcıyı iyileştirmekten sorumluydu. Gab ve Abeninski, eşleştirme ve yeni oyun modları gibi oyun içi iyileştirmelere odaklandı. Toxi (hemde yarı uzman bir Warcraft 3 oyuncusu) ve Helpstone, çöpçatanlık sistemi için veri bilimcileri olarak yardımcı oldu. CepheidUK, floss2xdaily ile beraber topluluk yönetimini ve hemde internet sitesi geliştirme ve proje yönetimini ele aldı.

Benzer bir zamanda yazılım geliştiricisi Fluxxu, Warcraft 3 sunucu yazılımını tersine mühendislik yapmaya başladı ve oyuncuların LAN maçlarına ev sahipliği yapmasına izin verdi. Fluxxu’nun yazılımı Flo, bölgeler arası oyun için ve Güney ABD ve Okyanusya gibi özel sunucuları olmayan bölgeler için de gecikmeyi iyileştirdi – artık 250 ms ping oyunu yok.

Ekim ayından beri, W3C ekibi, dünya genelinde bir eşleştirme sistemi oluşturma umudu ile Flo’yu dünyanın dört bir yanındaki sunuculara ekliyor. “Şu anda, Flo için geliştirme aşamasının sonuna yaklaşıyoruz ve Mart ayında W3Champions platformunun bir parçası olarak fotoğrafı olarak kullanıma sunmayı ümit ediyoruz, bu da [rekabetçi] merdivenin 6. Sezonuna başladığımızda,” CepheidUK diyor.

Projenin topluluğu, W3C Discord’daki yaklaşık 6.000 üyeyle hızla büyüdü, ancak en etkileyici istatistik, W3C oynanan maçların sayısıdır. Yalnızca Ocak ayında hergün oynanan maç sayısı 4.000 ile 6.400 arasında değişiyordu. Neredeyse beş rekabetçi sezonun tümü, AB ve NA sunucuları için bölgesel turnuvaları içeriyordu ve Mart başında da yeni bir turnuvanın yapılması bekleniyor. Oyuncu profillerindeki bir rozetin beraberinde, kazananlara da kitle fonlu bir ödül havuzu sayesinde ödeme yapılır – yazı yazılırken, Mart etkinliğinin ödül havuzu 3.500 $ ‘dır.

Başarıya ve kötü şöhrete rağmen, Blizzard’ın herhangi bir anda fişi çekebileceği endişesi var. W3C sitesinin SSS’si, Blizzard gerçekten fotoğrafı bir merdiven sistemi başlattığında ne olacağı gibi bu endişelerden bazılarını ele alıyor: “Karar vermesi için bunu topluluğa bırakacağız. Resmi merdiveni tercih ederseniz, teknolojiyi otomatik turnuvalar gibi diğer projeler için kullanabiliriz. ” Warcraft 3: Reforged ile alakalı planları hakkında yorum yapabilmek için Blizzard’a ulaşmış bulunmaktayız, ancak yayın tarihine kadar bir yanıt alamadık.

Projenin geleceğiyle ilgili belirsizliğe rağmen, W3Champions kendisine yeni hedefler koymaya ve ESL Pro Tour for Warcraft 3: Reforged’ın bir parçası olarak IEM Katowice’de de dahil olmak üzere daha büyük görünmeye devam ediyor. Tjarks, “Flo sunucularına çok zaman geçti ve artık onlarla temelde her şeyi yapabiliriz” diyor. Bu altyapı sayesinde pek çok kısıtlama kaldırıldı. Takımın yapabileceklerinin bir sınırı olduğunu sanmıyorum. Bu gönüllü grubu, sunucularına Blizzard’ın topluluğa en başından itibaren davranması gerekli olduğu gibi davranıyor. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir