Bazı cihazlarda sık sık görülen bir hatadan ve çözümünden bahsedeceğiz. Bu hata Sim Kart Etkinleştirilemedi şeklinde karşınıza çıkabilir. Peki bu hata neden karşınıza çıkıyor?

Bu hata muhtemelen telefonunuzu kapatıp açtığınızda karşınıza çıkıyor. Bunun sebebi telefon açılırken kendisini ve simi eşleştirmeye çalışması. Telefon üreticisine hangi sim kartla kullanıldı bilgisini göndermeye çalışıyor. Bunu SMS ile yapıyor. Yapamayınca da size aşağıdaki uyarıyı veriyor.

Neden Xiaomi ile bu sorun sık sık meydana geliyor? Bunun sebebi şirketin yurtdışında olması ve yurt içinde mesaj gönderebilecek bir adresi olmaması. Telefon yurtdışına mesaj atmaya çalışıyor. Sim bu şekilde etkinleştiriliyor. Ama hattınız yurt dışına mesaj atmanıza izin vermiyor. Bu nedenle bu hatayı alıyorsunuz.

Sim Kart Etkinleştirilemedi Hatası Çözümü
  1. İlk olarak Ayarlar ->  Ağ -> SIM kartlar ve Mobil Ağlar -> Sım Kart Ayarları kısmında telefon numaranız girilmemişse oraya telefon numaranızı +9 başta olmak üzere yazınız.
  2. Mi hesabı daha önce açmamışsanız, Mi hesabı açıp telefon numaranızı tanımlayın.
  3. Ayarlar -> Mi hesabı altından bu bilgileri telefonunuza giriniz.
  4. Mobil Ağ , GPS (Konum) , Sekronizasyon aktif edin.
  5. Telefon tarayıcısından id.mi.com ve i.mi.com adreslerine giriş yapın. Fakat bu tarayıcıyı kapatmayın. Home tuşuna basarak çıkabilirsiniz.
  6. Ayarlar -> Mi hesabı -> mi cloud> cihazı bul seçeneğini aktif edin. Sim etkinleştirme uyarısı çıkacak onaylayıp tarayıcımızdan i.mi.com sayfasını açarak find device girin.
  7. Etkinleştirme ilk adımda yapılamayacaktır fakat find device özelliği aktif olacaktır. Bu özellik aktifken i.mi.com’dan find device’a tekrar girin ve cihazınızı bulmasını bekleyin.
  8. Cihazınızın konumunu bulduktan sonra !!tarayıcı kapatmadan!! tekrar Ayarlar ->Mi hesabı ->Mi cloud’a gidin ve cihazı bul özelliğini kapatın ve tekrar açın. Yine uyarı verecektir fakat daha sonrasında onayladıktan sonra sim kart etkinleştirilecektir.
  9. Cihazı bul seçeneğini kapatıyoruz sonra açıp mesajları senkronize edince etkileştirme olacaktır.

 

Bu çözüm yolu haricinde telefon dilini ingilizceye çevirip hatayı çözenler olmuş. Ayrıca hattını değiştirip bu problemin üstesinden gelenler de olmuştur. Ben yukarıdaki işlemleri yaptığım zaman aktivasyon işlemim çözülmüş oldu. Kimi zaman sms gönderemiyor yoğunluktan olsa gerek diye düşünüyorum. Birkaç gün bekleyip tekrar denerseniz sorununuz umarım çözülecektir.

Sim Kart Etkinleştirilemedi Hatası Çözümü

Kaynak: muratisbilir.com.tr